Najczęstsze pytania

Jakie stosujemy sterowniki?

Stosujemy sterowniki do kotłów zasypowych i kotłów z podajnikiem. Do kotłów zasypowych są to sterowniki o nazwach: PROTON, PROTON PID oraz HURAGAN HD (kotły dużej mocy). Natomiast do kotłów z podajnikiem używamy dwóch sterowników: TITANIC (standardowy) oraz IRYD PID (opcjonalny). Każdy sterownik objęty jest 2 letnią gwarancją. W przypadku pytań o ustawienia sterownika można skorzystać z infolinii producenta sterownika.

Czy można podłączyć panel pokojowy do właściwego sterownika kotła?

Tak. Stasujemy trzy rodzaje panelów pokojowych: PILOT R (przewodowy), AURATON 2005 (przewodowy), AURATON 2005 TX Plus (bezprzewodowy – radiowy).

Jakie rodzaje opałów można stosować do kotłów z podajnikiem?

Pod opisem głównym danego kotła jest wykaz stosowanych paliw. Zarówno dla kotłów ślimakowych i tłokowych w palenisku automatycznym można spalać: eko-groszek, groszek, miał węglowy, owies, pellet, a na palenisku ręcznym może to być: drewno, zrzynki, brykiety, węgiel kamienny i inne. Dla kotłów tłokowych można spalać opał o granulacji do 40 mm, w ślimakowych do 32 mm.

Jakie rodzaje opałów można stosować do kotłów zasypowych?

Pod opisem głównym danego kotła jest wykaz stosowanych paliw. Dla kotłów zasypowych uniwersalnych są to: węgiel kamienny, miał węglowy, węgiel brunatny, drewno, wióry lub brykiet. Wszystkie wymienione powyżej paliwa można ze sobą mieszać w określonych doświadczalnie proporcjach.
Dla kotłów zasypowych miałowych polecamy: miał węglowy i węgiel kamienny jako podstawowe paliwo, zastępcze paliwo to drewno i brykiety.

Jaka jest różnica między podajnikiem tłokowym, a podajnikiem ślimakowym?

Zasadnicza różnica polega na sposobie podania nowej dawki paliwa poprzez układ podający do paleniska właściwego. Podajnik ślimakowy, a dokładnie ślimak podaje w trakcie pracy poprzez ruch obrotowy paliwo. Paliwo z korpusu (rury) podajnika jest podawane do paleniska za pomocą specjalnie ukształtowanego kolana lub przeciw zwoju znajdującego się na ślimaku. W tej chwili palniki z przeciw zwojem są uniwersalne i można w nich spalać podobne jakościowo paliwa jak w podajnikach tłokowych.
Podajnik tłokowy. Jest to konstrukcja, która pozwala na spalania bardzo szerokiej gamy paliw: eko-groszek, węgiel brunatny, owies, pellet itd. Zasada działania – tłok (szuflada) wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Nie zmieniającą się pozycję wyjściową tłoka z korpusu podajnika gwarantuje czujnik kontaktronowy. Tłok po cofnięciu się nabiera nową porcję opału (zawsze taką samą) i wpycha na palenisko właściwe. Po zaskoczeniu podania (maksymalne wysunięcie) wraca do pozycji wyjściowej. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, która konstrukcja jest lepsza. Obydwie posiadają swoje zalety i wady.

Co to jest ruszt wodny i ruszt żeliwny?

Ruszt wodny to rury umiejscowione na stałe nad paleniskiem automatycznym. Są to rury grubościenne i bezszwowe. W celu poprawy przepływu wody są wspawane pod kątem. Ruszt żeliwny to znormalizowane żeliwne belki, które układa się szeregowo w celu utworzenia powierzchni paleniska. Pod każdym z palenisk umieszczony jest deflektor, który min. kieruje ogień na całe palenisko i chroni przez przepaleniem ruszt dodatkowy.

Czy można montować kocioł w układzie zamkniętym?

Obowiązujące przepisy w Polsce dopuszczają montowanie kotłów na paliwa stałe w układzie zamkniętym po spełnieniu wymagań zawartych w tych przepisach. „ŚLUSARSTWO-KOTLARSTWO” Bogdan Witkowski sugeruje podłączenie kotła przez wymiennik płytowy wtedy kocioł jest w układzie otwartym a za wymiennikiem płytowym instalacja jest w układzie zamkniętym.

Jaka jest średnica sznura uszczelniającego drzwiczki kotła?

Jako szczeliwo w drzwiczkach kotłów WITKOWSKI stosowany jest sznur termoodporny o wymiarach 15x15 mm. Szczeliwo po zużyciu się może zostać bez trudności wymienione. Sznur i inne części eksploatacyjne można kupić w naszym sklepie internetowym.

Jak kupować?

Zakupu można dokonać na kilka sposobów:

  • telefonicznie
  • drogą elektroniczną (e-mail)
  • kupując kocioł w sklepie internetowym
  • osobiście w siedzibie firmy
  • poprzez firmę instalacyjną

Czy kotły są dowożone do Klienta / hurtowni? Kto pokrywa koszty transportu?

Tak, kotły co dostarczane są do Klienta / instalatora / hurtowni. Koszt transportu pokrywa firma „ŚLUSARSTWO- KOTLARSTWO” Bogdan Witkowski. Zawsze przed ostatecznym dostarczeniem kotła jest uzgadniany termin. Przed dzień transportu potwierdzamy dostawę telefonicznie. Transport odbywa się naszą flotą samochodową lub przez firmę kurierską – RABEN.

W jaki sposób dostarczamy kocioł do Klienta?

Kocioł przymocowany jest do palety. Kocioł jest zabezpieczony narożnikami tekturowymi, styropianem oraz folią. Zabezpieczony w ten sposób dostarczany jest małą ciężarówką lub autem dostawczym. Samochód, który przywozi kocioł zawsze posiada windę samowyładowczą. Kierowca posiada wózek do palet. Po ustaleniu miejsca rozładunku kocioł zostaje złożony.

W co wyposażony jest kocioł przy zakupie?

Każdy kocioł posiada wyposażanie standardowe, które wliczone jest w cenę kotła. Kotły zasypowe (uniwersalne i miałowe): sterownik, dmuchawę, narzędzia do obsługi (graca i hak), dokumentację czyli gwarancje i instrukcje obsługi (sterownik, dmuchawa i kocioł). Kotły z podajnikiem: sterownik, dmuchawa, podajnik wraz z napędem (silnik i motoreduktor), narzędzia do obsługi (graca i hak), dokumentację czyli gwarancje i instrukcje obsługi (sterownik, dmuchawa, podajnik i kocioł).

Czy można kupić kocioł na raty?

Tak, w naszej firmie można dokonać zakupu kotła na raty. Współpracujemy z systemem ratalnym “PLATFORMA RATALNA”. Szczegóły u naszych handlowców.

Jaka forma płatności obowiązuje przy zakupie kotła?

Są trzy formy zapłaty:

  • gotówką
  • przedpłata przelewem lub gotówką
  • zakup na raty

Gdzie kupować części eksploatacyjne do kotłów?

Zakupu można dokonać w firmie „ŚLUSRASTWO-KOTLARSTWO” Bogdan Witkowski:

  • online w sklepie internetowym
  • telefonicznie