Słownik pojęć

Czopuch
Element stanowiący połączenie otworów wylotowych spalin z paleniska pieca lub kotła z kanałem kominowym. Powinien być prowadzony jak najkrótszą drogą, najlepiej po linii prostej.
Deflektor
Żeliwny element w kształcie kotła. Z jednej strony jest prosty, a z drugiej wypukły. Zamontowany zawsze nad paleniskiem automatycznym. Deflektor ma za zadania: dopalać części lotne porwane z paleniska, rozbijanie ognia z paleniska i podwyższać temperaturę spalania. Jest to część zużywająca się. Średnia żywotność 3 lata.
Dysze powietrzne
Są to kątowniki z otworami przez, które doprowadzane jest powietrze do paleniska kotła zasypowego. Przy kotłach od 150 kW montujemy doprowadzenie powietrza z płaszcza wodnego. Rozwiązanie bardzo praktyczne min. zapobiega nierównomiernemu spalaniu się paliwa w palenisku, wydłuża stałopalność i poprawia efektywność spalania.
Izolacja termiczna
Każdy kocioł naszej firmy jest izolowany. Izolacja składa się z wełny mineralnej o grubości 40 mm oraz blachy izolacyjnej. Blacha izolacyjna jest dwustronnie malowana, zapobiega to korozji kotła i nadaje estetyczny wygląd. Kocioł jest w całości ocieplony poza popielnikiem. Efekt – kocioł co oddaje minimum ciepła do otoczenia.
Kanały konwekcyjne
Jest to jedna z ważniejszych części wymiennika (kotła). Od ilości i powierzchni grzewczej kanałów zależy sprawność kotła. Są to poziome lub pionowe „półki” w których znajduje się woda. Kanały konwekcyjne trzeba czyścić z określoną w instrukcji częstotliwością. W „Ślusarstwo-Kotlarstwo” Bogdan Witkowski Kanały są w całości gięte, co przekłada się ma dłuższą żywotność kotła.
Komora nadmuchowa
Jest to komora przez, którą przechodzi powietrze do paleniska. Komory nadmuchowe mają różne budowy – zależne jest to od rodzaju kotła. W kotle zasypowym komorą nadmuchową jest popielnik, a kotle z podajnikiem przestrzeń pod palnikiem. Wszystkie komory łączy jeden fakt – należy ją czyścić zgodnie z instrukcją obsługi danego kotła. Przy zaniedbaniu tej prostej czynności użytkownik musi się liczyć z wieloma problemami eksploatacyjnymi.
Króciec zasilania
Jest to połączenie między kotłem, a instalacją grzewczą. Z zasilania zawsze wychodzi cieplejsza woda niż z króćca powrotu.
Króciec powrotu
Miejsce powrotu wychłodzonej wody z instalacji do kotła. Po wprowadzeniu jej ponownie zostaje ogrzana w palenisku i kanałach konwekcyjnych zostaje ogrzana i uchodzi króćcem zasilania.
Mufka do termometru
Mufa o średnicy 3/4 cala. Przeznaczona do montażu termometru np. rtęciowego. Taki termometr montujemy w prostym celu: gdy nie ma energii elektrycznej mamy możliwość kontroli temperatury na kotle.
Palenisko automatyczne ślimakowe
Miejsce w którym dochodzi do spalenia podanej wcześniej dawki opału. Palenisko jest żeliwne. Opał podawany jest przez podajnik ślimakowy, który wykonuje ruch obrotowy w celu podania np. eko-groszku.
Palenisko tłokowe
Jest to płaskie palenisko. Wykonane z żeliwa lub żaroodpornej stali. Palenisko jest Na palenisko poprzez wepchniecie przez tłok podawane jest paliwo. Tłok wykonuje ruch posuwisto-zwrotny w celu podania paliwa.
Palenisko tłokowe rynnowe
Jest to nowej generacji palenisko tłokowe. Podobnie jak klasyczne tłokowe umożliwia spalanie miału węglowego, eko-groszku, owsa, pelletu i mieszanek wymienionych paliw. Posiada dysze powietrza wtórnego, które powoduje dopalenie się części lotnych oraz gazów.
Palenisko ręczne – ruszt wodny
Dodatkowe palenisko w formie rury grubościennej bezszwowej. Podstawowa zaleta to możliwość zachowania minimalnego komfortu cieplnego w przypadku braku prądu. Ważnym atutem jest także dodatkowy odbiór ciepła - spaliny zanim dostaną się do kanałów konwekcyjnych muszą najpierw oddać część ciepła na ruszt wodny. Trzecim atutem jest możliwość jednoczesnego spalania paliw na dwóch paleniskach. Po wypełnieniu opałem górne palenisko (drewno, w. kamienny) następuje samoczynny zapłon od ognia z paleniska automatycznego - w ten sposób znacząco zmniejszamy zużycie opału z zasobnika.
Palenisko ręczne – ruszt żeliwny
Ruszt żeliwny składa się z poukładanych żeliwnych sztabek. Ruszt jest wymienny. Można demontować lub montować według potrzeby. Po pierwsze pozwala nam na spalenie dowolnego rodzaju opału np. drewna, makulatury itp. Proces spalania na ruszcie żeliwnym może być regulowany za pomocą sterownika, po uprzednim ustawieniu funkcji: "Podajnik-wyłącz". Wtedy kocioł zachowuje się jak tradycyjny nadmuchowy. Po drugie ruszt żeliwny gwarantuje minimalny komfort cieplny w przypadku braku prądu przez dłuższy okres.
Płaszcz wodny kotła
Są to zewnętrzne elementy korpusu kotła, które budują ostateczny kształt bryły kotła. W płaszcz wodnym zawarty jest czynnik grzewczy czyli wodna, która z kotła kierowana jest za pomocą pomp do instalacji grzewczej c.o., obiegu c.w.u. oraz instalacji ogrzewania podłogowego.
Popielnik
Zarówno w kotłach zasypowych (uniwersalnych i miałowych) jak i kotłach z podajnikiem jest to część, która umieszczona jest na samym dole wymiennika. W popielniku zbiera się odpad ze spalanego paliwa, który musi być usuwany z określoną częstotliwością.