Pracą paleniska dodatkowego można sterować sterownikiem lub miarkownikiem ciągu. Kotły KMB-R produkowane są w zakresie 19-500 kW.
Charakterystyczną cechą kotłów KMB-R jest ich niska emisja szkodliwych związków dzięki bezdymnemu spalaniu opału. Kotły serii KMB-R mogą pracować w trybie zimowym i letnim. W trybie zimowym wykorzystują pełną moc. W trybie letnim ogrzewają tylko zbiornik ciepłej wody użytkowej (bojler). Tryb letni cechuje się bardzo małym zużyciem opału.
Kotły mocy od 19 do 50 kW są wyposażone w żeliwny palnik ECO. Umożliwia on spalanie eko-groszku, miału oraz węgla spiekającego się.
Kotły serii KMB-R zostały przebadane pod kątem emisji spalin w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
KMB-R
Kotły typu KMB-R są automatycznymi kotłami dwupaleniskowymi. Wyposażone są w ślimakowy podajnik retortowy lub rynnowy pozwalający spalać eko-groszek, miał węglowy i inne paliwa (patrz poniżej).
Zastosowanie automatycznego układu podawania paliwa oraz zaawansowanego sterowania elektronicznego sprawia, że komfort użytkowania jest bardzo wysoki.
Najważniejszą zaletą oprócz niemalże bezobsługowej pracy jest dodatkowe palenisko w formie rusztu wodnego (dodatkowy odbiór ciepła).
Pozwala ono spalanie np. drewna, węgla kamiennego bez konieczności wygaszani paleniska automatycznego. Czytaj więcej
Rodzaje paliwa
Zalety
Jesteśmy pewni jakości naszych produktów dlatego na nasze kotły udzielamy aż 5-cio letniej gwarancji. Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Można w naszej firmie kupić wszystkie części zużywające się np. uszczelki, rączki, napędy i inne. Cała oferta dostępna jest w naszym sklepie internetowym pod adresem: http://www.sklep-witkowski.pl
Wprowadzona została dodatkowa izolacja drzwiczek: czyszczeniowych oraz paleniskowych w celu minimalizacji oddawania ciepła poza kocioł. Izolacja wykonana jest z płyty ceramicznej o grubości 20-25 mm.
Jako jedyny na rynku producent kotłów wprowadziliśmy od 2 do 22 możliwych konfiguracji technicznych dla danego kotła. W zakłdce "konfiguracja" znajdziecie Państwo kotły przedstawione w rzucie z góry. Obrazują one różne położenie komina i podajnika. Każda wariantowi przypisany jest numer. Jest to bardzo korzystne rozwiąznie dla Klientów, ułatwia opisanie swoich potrzeb i eliminuje ryzyko popełnienia błędu w trakcie zamówienia. UWAGA! Nie doliczamy dodatkowych kosztów za wybór konfiguracji!
Palenisko to może pracować jednocześnie z paleniskiem automatycznym, ale równie dobrze samodzielnie. Gdy chcemy spalać opał tylko na palenisku dodatkowym np. drewno kawałkowe, możemy regulować jego pracę na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wyłącznie z pracy podajnika, kocioł wtedy zachowuje się jak kocioł nadmuchowy, pracuje tylko dmuchawa oraz pompa; po osiągnięciu zadanej temp. dmuchawa zostaje wyłączona przez sterownik. Druga możliwość sterowania odbywa się za pomocą miarkownika ciągu kominowego, który odpowiednio przymyka lub otwiera przysłonę (w zależności od temp. nastawionej).
Wykonany jest z rury grubościennej. Podstawowa zaleta to możliwość zachowania minimalnego komfortu cieplnego w przypadku braku prądu. Ważnym atutem jest także dodatkowy odbiór ciepła - spaliny zanim dostaną się do kanałów konwekcyjnych muszą najpierw oddać część ciepła ruszt wodny. Trzecim atutem jest możliwość jednoczesnego spalania paliw na dwóch paleniskach. Po wypełnieniu opałem górne palenisko (drewno, w. kamienny) następuje samoczynny zapłon od ognia z paleniska automatycznego - w ten sposób znacząco zmniejszamy zużycie opału z zasobnika.
Zapewnia, że wytworzone ciepło zanim wydostanie się do przewodu kominowego zostanie wykorzystane do maksimum.
Psiadamy sterowniki różnego typu. Od sterowników prostych do zaawansowanych pracujących na algorytmie FUZZY LOGIC / PID. Szczegóły sprawdż w zakładce "STEROWNIK".
Całkowicie redukuje możliwość zapłonu paliwa w zasobniku. Działa na zasadzie zaworu termostatycznego - wtedy gdy temp. na czujniku przekroczy daną wartość zostaje otwarty zawór i woda zalewa żar (opcja).
W kotle możemy spalać: groszek, eko-groszek, miał węglowy, owies i inne zboża. Tolerancja granulacji opału wynosi do 40 mm. Oczywiście w/w paliwo winno być suche i sypkie.
Kocioł posiada szereg czujników i zabezpieczeń - ważna zaleta z punktu bezpiecznego użytkowania kotła. Zabezpieczenie przed cofaniem płomienia do podajnika - 70 oC. Czujnik przegrzania silnika napędu podającego. Na standardowym wyposażeniu znajdują się również czujniki: temp. kotła, c.w.u., kontraktonowy (gwarantuje zawsze tą samą pozycję startową tłoka) oraz cz. termostatyczny kotła, który w przypadku osiągnięcia wartości krytycznej załącza wszystkie pompy i przerywa pracę dmuchawy.
Jest standardowym wyposażeniem kotłów typu do mocy 38 kW. Umożliwia on spalanie eko-groszku, miału, węgla spiekającego się oraz biopaliw. Granulacja opału 0-31,5 mm. Cały korpus, ślimak i palenisko są wykonane ze specjalnego żeliwa. Konstrukcja ta gwarantuję o wiele dłuższą żywotność wszystkich podzespołów w porównaniu z palnikami stalowymi. Żeliwny ślimak jest odporny na wpływ temperatury a także na korozję, która szczególnie udziela się przy spalaniu miału. Ślimak jest dzielony.
Układ podający posiada na silniku przełącznik kierunku pracy. W łatwy sposób umożliwia to cofnięcie ślimaka w przypadku zablokowania się.
Wszystkie kotły produkowane są na nowoczesnej linii produkcyjnej. Do produkcji używamy specjalnej blachy kotłowej. W naszych kotłach stosujemy dużą ilość "gięć", pozwala to zredukować większość spawów, przekłada się to na jeszcze wyższą jakość i precyzję wykonania.